Czy Francja przełamie klątwę MŚ?

Photo by Bence Balla-Schottner / Unsplash

Reprezentacja Francji właśnie wygrała 4-1 z reprezentacją Australii na mistrzostwach świata piłki nożnej odbywające się w Katarze.

Mecz był bardzo żywy, obie reprezentacje mocno atakowały. Ten obraz się do końca meczu nie zmienił, lecz to Francja była górą. Pierwszy gol zdobyli jednak ... goście z antypodów w 9. minucie po strzale Craiga Goodwina. Tuż przed tym strzałem, kontuzję złapał Lucas Hernández za którego wszedł jego brat Théo Hernández, który w 27.minucie asystował przy golu wyrównawczym Adriena Rabiot.

Zaledwie 5 min. później, po golu napastnika AC Milanu Olivier Giroud (znany z tego że afiszuje się wiarą katolicką), Francja zdobyła prowadzenie.

Druga połowa to już był majstersztyk ze strony Francuzów. Kylian Mbappé zdobył gola na 3-1 w 68 minucie, a Olivier Giroud dobił Australijczyków kolejnym golem zaledwie 3 minuty później.

KLĄTWA OBROŃCÓW TYTUŁU MISTRZA ŚWIATA

Francja tym wysokim zwycięstwem przyzwoicie zaczęła drogę do wyjścia z grupy. Jeżeli "trójkolorowym" uda się wyjść z grupy, przełamią tzw. klątwę mistrzów świata. Zaczęła ją ... Francja, która w 1998r. zdobyła swoje pierwsze mistrzostwo świata na Stade de France w podparyskim Saint-Denis, efektywnie pokonując ówczesnych obrońców tytułu, Brazylijczyków, 3-0. W 2002r., Francja nie dość że przegrała 0-1 swój pierwszy mecz z Senegalem (trenowanym przez ... Francuza Bruno Metsu), to nie wygrała ani jednego meczu.

Od tamtego czasu, żaden europejski kraj, który bronił tytuł mistrza świata nie wyszedł ze swojej grupy!

W 2010r. Włosi, ku zdumieniu wszystkich, zremisowali z Paragwajem i z Nową Zelandią, aby następnie zostać wyeliminowani przez Słowację.

W 2014r., Hiszpanie zaczęli od wysokiej przegranej z ówczesnymi wicemistrzami świata Holandią (1-5), którą 4 lata wcześniej pokonali w finale. Następnie, "la roja" uległa reprezentacji Chile 0-2 i zdołała wygrać jedynie z reprezentacją Australii 3-0, będąc już za burtą.

W 2018r., Niemcy zaczęli od porażki 0-1 z Meksykiem, by następnie dość szczęśliwie wygrać ze Szwecją. Ostatni mecz Niemcy przegrali aż 0-2 z Koreą Południową, która grała przecież tylko o honor.

REMIS ERIKSENA

W grupie D, czyli tzw. "francuskiej" grupie, reprezentacja Danii zremisowała bezbramkowo z Tunezją. Należy zaznaczyć, że całe spotkanie dla Duńczyków zagrał Christian Eriksen, którego w zeszłym roku, podczas meczu z Finlandią na Euro 2020 (/2021), ratowano na boisku w wyniku zawału serca. Wszyscy wieszczyli mu rychłego końca kariery, lecz tak się nie stało i duński piłkarz znajduje się w znakomitej formie.

Całe spotkanie zagrał także Kasper Schmeichel, syn legendy reprezentacji Danii Petera Schmeichla. Należy zaznaczyć iż dziadek Schmeichla Juniora, Antoni Schmeichel, był z Polski. Drugie imię Schmeichla Seniora to Bolesław.